Nestle Waters Polska S.A.'da Comarch ECM uygulaması

Önde gelen bir şişe su üreticisi olan Nestle Waters Polska (Nałęczowianka ve Aquarel gibi markaların sahibi) ürün yelpazesini sürekli olarak genişleterek yalnızca en yüksek kaliteli kaynakların kullanılmasını sağlamaktadır. Çok çeşitli ve orijial şirket markaları yelpazesi, hem müşterilerin hem de uzmanların beğenisi kazanmaktadır. Nałęczowianka markasının birçok kez kazandığı Super Brand (Üstün Marka) unvanı da dahil olmak üzere, aldığı çok sayıda ödül şirketin başarısını kanıtlar.

 • Sektör: Gıda Sektörü
 • Çalışan sayısı: 55-200
 • Genel merkez: Varşova

Uygulanan solüsyon

Comarch ECM (Kurumsal İçerik Yönetimi)

Günümüzde işletmeler, veri ve iş dokümanları hacmindeki muazzam artış nedeniyle, bilgi ve iş süreçlerinin etkin ve entegre bir şekilde yönetilmesiyle ilgili zorluklar yaşamaktadır. 

Daha fazlası

İş Gereksinimleri

Nestle Waters Polska'nın asıl hedefi, özellikle basılı doküman akışını ortadan kaldırarak ve karar alma süreçleri için gereken çalışma ve zamanı en aza indirerek, kuruluş içindeki satın alma alanıyla (Tedarikten Ödemeye alanı) ilgili iş süreçlerini sorunsuz ve birbiriyle uyumlu hale getirmekti. Şirket özellikle verilerin ve dokümanların tam güvenliliğinin ve satın alma sürecinin her aşamasında maliyet denetiminin mümkün olacağının garantisini istiyordu.

Bu gereksinimler analiz edildikten sonra, bir Kurumsal İçerik Yönetimi (ECM) sistemi satın alınması yönünde karar alındı.

 

Çözüm

Çözüm, dahili sistemler söz konusu olduğunda genel olarak Nestle Group'un bir kuruluş standardı olan SharePoint Server 2007 temeline dayanacaktı. Comarch, satın alma alanında içerik yönetimini desteklemek için özel, orijinal ECM bileşenlerinin yanı sıra SharePoint platformunun kullanılmasını önerdi. Önerilen çözüm, mevcut teknoloji ortamıyla uyumluydu ve Nestle Waters Polska'nın iş gereksinimlerini bütünüyle karşılıyordu.

SharePoint platformuna dayalı çalışmayla, Nestle Waters Polska'da uygulanan Comarch ECM'nin orijinal bileşenleri, satın alma süreçlerinin desteklenmesine yönelik üç işlevsel modüle ayrılabilir: satın alma siparişi modülü, teslim kayıt modülü ve fatura iş akışı modülü.  Çözüm, satın alma sürecinde basılı dokümana dayalı iş akışını ortadan kaldırarak iki şirket şubesi genelinde tüm Nestle Waters Polska'nın satış süreçlerinin eksiksiz ve kapsamlı olarak yönetilmesini sağlar. Günde 100'ü aşkın iş kullanıcısı tarafından kullanılır.

 

Uygulama

Sistemin uygulanması, şirketin tedarikten ödemeye kadar tüm süreçlerinin tutarlı bir modelinin ve sistemin nihai şeklinin geliştirilebilmesi için Comarch uzmanlarıyla yapılan analitik toplantıların ve Nestle Waters Polska'nın kapsamlı olarak doğrulanmasının ardından gerçekleştirilmiştir. Orijinal Comarch ECM modüllerinin kurulumu ve benimsenmesinin yanı sıra uygulama, SharePoint platformunun yapılandırılmasını da içermiştir.

Uygulanan modüller:

 • Gereksinimlerin raporlanması ve onaylanmasını (satın alma siparişi oluşturulması sonucunda talep iş akışı süreci) sağlayan bir modül
 • Malzemelerin tesliminin kaydedilmesini / oluşturulan satın alma siparişiyle ilgili hizmetlerin gerçekleştirilmesini sağlayan bir modül
 • Oluşturulan talep ve kaydedilen teslimle fatura arasında bağlantı kurulmasını sağlayan, satın alma faturası iş akışı ve onay modülü

Proje, üç yönlü bir eşleştirme yaklaşımını kullanarak maliyet denetimi mekanizmalarının uygulanmasını da kapsıyordu. Sistem, satın alma siparişi miktarlarının doğruluğunu, teslimleri ve ilgili faturaları izler ve tüm uyumsuzlukları raporlar.

Satın alma dokümanları iş akışı ve onayı durumunda onay süreci, şirketin dahili yapısındaki onay matrisine göre dinamik olarak belirlenir. Bu da süreçlerin belirli adımlarının, Nestle Waters Polska’nın dahili kurallarıyla uyumlu olarak onaylanmasından/değerlendirmesinden sorumlu kişilerin otomatik olarak belirlenmesini mümkün kılar.

Sistem, Nestle Waters Polska'nın genel merkezinde kurulmuş ve başlatılmıştır. Comarch, sistemin daha fazla geliştirilmesine yönelik hizmetler ve Comarch ECM bileşenleri ve SharePoint platformunun kullanımıyla ilgili önerilerin yanı sıra sistem bakımı hizmetleri ve yardım sağlamaya devam etmektedir.

 

Yararları

 • Maliyet (satın alma siparişi) oluşturulmadan önce ve sonra (fatura) şirket içinde daha üstün maliyet denetimi
 • Dış verilerle senkronizasyon, tutarlı tedarikçi kaydı ve formlarda iş mantığının uygulanmasının sonucu olarak daha az sayıda hata
 • Sistemdeki iş mantığı ve iş akışıyla yeni satın alma prosedürlerinin uygulanması ve sistem desteği
 • Denetim verileri (akış geçmişi) sayesinde karar alma süreçlerinde daha fazla şeffaflık
 • İş akışı mekanizmaları sayesinde maliyet dokümanlarının daha hızlı işlenmesi
 • Örneğin basılı dokümanlara dayalı iş akışının ortadan kaldırılmasıyla manuel görevlerin otomasyonu sayesinde işgücü yoğunluğunun azalması
 • Daha etkin bir Tedarikten Ödemeye yönetimi 

 

“Nestle Waters Polska’nın hedefi, basılı dokümana dayalı iş akışını ortadan kaldırmak ve kuruluş içindeki satın alma bölümüyle (Tedarikten Ödemeye) ilgili iş süreçlerini desteklemek ve uyumlulaştırmaktı. Tedarikçinin mevcut BT yapısıyla uyumlu bir çözüm sunması ve bunu IFS sistemiyle entegre etmesi gerekiyordu. Comarch'ın ürünleri gereken teknolojilerle uyumluydu ve ECM bileşenleri hedeflenen noktalara ulaşılmasını sağladı."

 

Nestle Waters Polska IS/IT Müdürü ve Satın Alma Koordinatörü Jacek Korczykowski : 

Daha fazla bilgi ve öneriye ihtiyacınız var mı?

Bize iş ihtiyaçlarınızı söyleyin, biz size özel çözümlerimizi sunalım.